Window 8-Windows Explorer’daki İyileştirmeler

ileadmin

Window 8-Windows Explorer’daki İyileştirmeler

Merhabalar;

Windows Explorer,biz kullanıcılar için Windows’un ilk sürümünden beri Windows’un en çok kullandığımız,standart işlemlerimizi yaptığımız kısmı olmuştur.

MS-DOS Executive in Windows 1.0

Zaman içinde Windows Explorer’da çeşitli değişiklikler yapılarak yeni çıkan işletim sistemlerinde Windows Explorer’ın farklı sürümleri yer aldı.

Windows 3.1’daki File Manager

Windows XP’de Explorer

Windows 7’de Explorer

Windows 8’de yer alacak yeni Windows Gezgini arayüzünde birtakım iyileştirmeler ve yenilikler mevcut.

Microsoft bu iyileştirmeleri ve yenilikleri yaparken daha önceki işletim sistemlerini kullanan kullanıcıların kullanım alışkanlarını göz önüde bulundurmuş ve

aşağıdaki grafikte de belirtilen sonuçlara ulaşmış. Grafikte kullanıcıların en çok kullandığı 10 komut tüm explorer komutlarının %81’ine denk gelmektedir.

Microsoft ayrıca kullanıcıların menülere ve komutlara erişim şekillerini de incelemiş ve bu incelemelerin sonucunda aşağıdaki verilere ulaşmış.

Grafikten de görüldüğü gibi kullanıcıların %54,5’i komutlara sağ tuş ile, %32,2’i ise  komutlara kısayollar ile erişmektedir.

Ribbon Menü

Office 2007 ile beraber hayatımıza giren ribbon menü Windows 8 ile beraber artık Windows Explorer’da da kullanılmış.

(Home) Giriş Tabı

Giriş tabı özellikle temel dosya yönetim araçlarına odaklanılarak hazırlanmış ve en çok kullanılan komutlar buraya yukarıdaki araştırmalar göz önünde bulundurularak yerleştirilmiş.

Ayrıca Copy to ve Move to butonları da unutulmayarak ribbon menü üzerinde yerini almış.

Giriş tabı,yeni sürümün kalbi konumunda ve bu tab akıcı bir explorer  deneyimi sunmakta.

Kullanıcıların istediği komutların %84’ü giriş tabı üzerinde yer almakta.

 

Share (Paylaşım) Tabı

Paylaşım tabı,dosyaları standart olarak paylaştırmak için kullanılabileceği gibi istersek dosyaları sıkıştırabilir (zip) ve arkadaşlarımıza mail atabiliriz.

Yine paylaşım tabı üzerinden dosyaları CD/DVD gibi optik ortamlara da yazabiliriz.

Dosyaları home group veya domain ortamındaki kullanıcılar ile paylaşabiliriz. Görüldüğü gibi paylaşım tabı çok düzenli ve kullanışlı olarak hazırlanmış.

Paylaşım tabı kullanılarak aynı zamanda dosyaların Access Control Listelerine’de erişmemiz mümkün. Bu sayede dosyanın izinlerini de buradan değiştirebiliriz.

 

View (Görünüm) Tabı

Görünüm tabı,farklı görünüm seçeneklerine ulaşmamızı sağlar. Bu tab üzerinde tek tıklamayla gezinti bölmesi,önizleme bölmesi,ayrıntılar bölmesi açılıp kapatılabilmektedir.

Layout kısmından,farklı icon boyutları seçilebilmektedir.Current view kısmından ise sıralama ve gruplama işlemleri basit bir şekilde yapılabilmektedir.

Show/Hide kısmında  3’te gizli özellik bulunmaktadır. Bunlar;

show file name extensions (dosya uzantılarını görüntüle), show hidden items(Gizli nesneleri görüntüle) ve  hide selected items(seçili nesneleri gizle)

Gezinti bölmesi butonundaki açılır kutu vasıtası ile sık kullanılanların görüntülenip gizlenebilmesini sağlayabiliriz.

File (Dosya) Tabı ve Diğer Araçlar

Dosya menüsü yeni explorer penceleri açmaya,kısayollarımıza erişmeye ve klasör ve arama seçenekleri değiştirmeyi sağlar.

Dosya menüsünde bulunan Open Command Prompt ve Open Command Prompt as administrator komutları oldukça yararlı ve kullanışlı komutlardır.

Belirli dosya ve klasörlerin seçilmesi ile seçilen bileşene göre çeşitlilik gösteren menülerde mevcut. Ve seçilen dosya ve/veya klasöre göre aktif olan diğer alt menülerde Windows 8 ile gelen Windows Explorer’da bulunmakta. Bu özelliğe yine Office 2007 ile gelen ribbon menüden tanıdığız.

Örneğin Search box’ı kullanmak istersek bununla ilgili olan Search Tools tabı ortaya çıkmaktadır ve bize çeşitli kriterlerde arama yapmamızı sağlamaktadır.

Aşağıda diğer context  tablar’a örnekler  bulunmaktadır.

Bu yazımızda Windows 8 üzerindeki Windows Explorer yeniliklerinden bahsettik.

Bir sonraki makale de görüşmek üzere

Kaynak:http://blogs.msdn.com/b/b8/archive/2011/08/29/improvements-in-windows-explorer.aspx

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın