Disk Management Tools

ileadmin

Disk Management Tools

Disk Management Tools

Windows 7 üzerinde bulunan diskleri,volumleri,partitionları yönetmede 2 araç kullanabiliriz.

Disk Management

• Disk management diskleri ve volumleri,basic ve dynamic her ikisinide local ve remote olarak yönetmede kullanılan grafiksel bir arabirimdir.

• Remote computer yönetimi seçilerek bulunduğumuz yerden local bilgisayarda yapabileceğimiz disk işlemlerini uzak bilgisayarda yapabiliriz.

• MMC konsolunun bir snap-in’ı olan disk management’ı kullanarak yöneticiler hızlı bir biçimde standart disk yönetimini yapabilir,volume setlerini yönetebilir ve her bir volümün sağlık durumunu görüntüleyebilir.

• Windows 7’de disk management önceki versiyonlarda bulunan özellikleri de içermekte ve bunlara ilave olarak aşağıdaki yeni özellikleri barındırmaktadır;

Daha basit partition oluşturma;Bir volume’e sağ tıklandığında basic,spanned ve stripped volume direct olarak gelen menüden yapılabilmektedir.

Disk dönüşüm seçenekleri;Basic diskler,dinamik disklere veri kaybı olmadan dönüştürülebilmektedirler. Ancak dönüştürülen dinamik diskler’i tekrar basic yapabilmek için volume’ü silerek dönüştürme işlemi yapmamız gerekmektedir.

Extend and shrink partitions;Partitionları Windows arabirimi üzerinden genişletebilir veya küçültebiliriz.

Disk Management Aracını Kullanma

Disk management aracına iki şekilde ulaşmamız mümkündür.
1)Start-Run-diskmgmt.msc yazıp OK butonuna basarak

2)Computer sağ click yaparak gelen menüden Manage komutunu verelim. Gelen ekranda Storage kısmında Disk Management’ı seçerek.

Not:

• Disk management üzerinden remote olarak işlem yapabilmek için local ve remote bilgisayarın domain’e üye olması gerekmektedir.

• Workgroup ortamında remote disk management desteklenmemektedir.

Kolay gelsin

   

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın