Upgrading and Migrating to Windows 7

ileadmin

Upgrading and Migrating to Windows 7

Upgrading and Migrating to Windows 7

            Windows 7’nin clean installation’ı yapıldığında kurulum işlemi eski işletim sistemine ait kullanıcı ayarlarını yeni kurulan sisteme aktarmaz.
Kullanıcı ayarlarının korunması gerekli ise upgrade veya migration yöntemlerini kullanarak windows 7’ye geçiş işlemini gerçekleştirmeliyiz.İşletim sisteminin versiyonuna bağlı olarak Windows 7’ye doğrudan upgrade yapamayabiliriz.Örneğin kullandığımız işletim sistemi Windows XP veya  Servis pack’siz bir Windows Vista olabilir. Bu durumda yapmamız gereken işlem Windows 7’nin Clean Installation yöntemi ile kurulumunu yapıp ardından kullanıcı ayarlarını ve datalarını migration araçlarını kullanarak migrate etmektir.
Mevcut işletim sistemi ve donanımımızın Windows 7 ile ilgili uyumluluk durumunu öğrenmek için Windows Upgrade Advisor programını kullanabiliriz.

Considerations for Upgrading and Migrating to Windows 7

            Bu kısımda upgrade ile migrate kavramlarının özelliklerini inceleyecek,birbirlerine göre artı ve eksilerini karşılaştıracağız.
Tüm işletim sistemleri Windows 7’ye upgrade veya migrate edilemezler.
Service Pack 1 ve Service Pack 2’li Vista işletim sistemleri Windows 7’ye upgrade edilebilirlerken,Windows XP öncesi işletim sistemine sahip işletim sistemleri sadece  Clean Installation yöntemini desteklemektedirler.
Windows XP ve üzeri tüm işletim sistemleri migration işlemine destek vermektedirler.

Upgrade

 • Uygulamaların yeniden kurulmalarına gerek yoktur.
 • İlave disk alanına ihtiyaç duymaz
 • Bilgisayar donanımının değiştirilmesine gerek yoktur.
 • Bu yöntemin daha çok ev ortamında veya küçük ofis ortamlarında kullanılması tavsiye edilir.

 

Migrate

 • Uygulamaların yeniden kurulmalarına gerek vardır.
 • Tipik olarak,daha fazla disk alanına ihtiyaç duyarlar
 • Tipik olarak,bilgisayar donanımının değiştirilmesine ihtiyaç duyar.
 • Geniş kurumsal ortamlarda standart ortamlar yaratmak için kullanılır.

İki farklı migration senaryosu vardır.

Wipe and load migration

 Var olan bilgisayarları değiştirmeden  migration işlemini yapmak istersek bu durumda Wipe and load migration adını verdiğimiz yöntemi kullanmamız gerekir.

Side-by-side

Eğer kaynak ve hedef bilgisayar iki farklı bilgisayar ise bu durum da side-by-side migration yöntemini kullanmalıyız.

Öneriler

 • Küçük ölçekli işletmelerde veya ev ortamlarında belirli standartlardan söz etmek  çok önemli değil ise veya önemli bilgisayar sayısı az ise upgrade yöntemini kullanabiliriz.
 • Geniş kurumsal ölçekli firmalarda belirli standartların sağlanması gerektği için ve önemli diye tabir ettiğimiz bilgisayar sayısı fazla olduğu için clean installation ardından kullanıcı ayarları ve verilerinin migrate edilmesi yöntemi kullanılır.
 • Eğer side-by-side migration işlemi gerçekleştiriyor isek upgrade’de yaşadığımız down time süresini yaşamayız. Bu önemlidir çünkü migration i exchange server,ISA Server gibi hayati önem taşıyan ve kesintiye uğramaması gereken sunucularda yenileme yapıldığında,sorun yaşandığında en az kesinti ile ilgili sunucuların devreye girmesi gerekmektedir.
 • Migration işleminde clean install yani temiz bir kurulum yapıldığı için upgrade sonrası sorunlarla uğraşmak zorunda kalmayız.

Örnek Sorular

1)Şirketimizde belirli standartlar konulmuş. Server’larımız üzerinde bizim kullanabileceğimiz boş alanlar mevcut. Ayrıca şirketimizdeki bilgisayarlar iki yıldan daha eski değiller. Şirketimizdeki tüm bilgisayarlarda Windows 7 kurulumunu gerçekleştirmek istiyoruz.
Upgrademi yoksa migration mı yaparız?

Cevap

Şirketimizde belirli standartlar olduğu söylenmiş ne demiştik yukarıda eğer belirli standartlara sahip bir yapı var ise migration işlemi öneriliyordu.

Ayrıca şirketimizdeki bilgisayarlar 2 yıldan daha eski değillermiş ve depolama alanına sahipmişiz.

Bu durumda bilgisayar değişimine gitmeyebiliriz. Dolayısıyla aynı bilgisayar üzerinde migration işlemini gerçekleştirebiliriz.

Yani Wipe and load migration yapabiliriz.

Dolayısıyla önce clean install  yapacağız ardından migration işlemini gerçekleştireceğiz.

2) Şirketimizde belirli standartlar konulmuş. Server’larımız üzerinde bizim kullanabileceğimiz boş alanlar mevcut. 3 yıldan daha eski olan bilgisayarları Windows 7’ye geçiş aşamasında değiştirmek istiyoruz.
Şirketimizdeki tüm bilgisayarlarda Windows 7 kurulumunu gerçekleştirmek istiyoruz. 
Upgrademi yoksa migration mı yaparız?

Cevap
 Şirketimizde belirli standartlar olduğu söylenmiş ne demiştik yukarıda eğer belirli standartlara sahip bir yapı var ise migration işlemi öneriliyordu.

Burda bilgisayar değişiminden bahsediyor ve depolama alanına sahipmişiz. Dolayısı ile migration senaryomuz side-by-side olacaktır.

Dolayısıyla önce clean install  yapacağız ardından migration işlemini gerçekleştireceğiz.

3)Şirketimizde ekstra depolama alanına sahip değiliz ve şirketimizdeki bilgisayarlar iki yıldan  daha eskiler. Ayrıca şirketimizde sadece 5 kullanıcı çalışıyor.
Şirketimizdeki tüm bilgisayarlarda Windows 7 kurulumunu gerçekleştirmek istiyoruz ancak  Windows 7’ye geçiş işlemini gerçekleştirdikten sonra kullanıcıların bilgisayarlarındaki uygulamaları yeniden kurmak istemiyoruz.
Upgrademi yoksa migration mı yaparız?

Cevap

Sorudaki anahtar cümle uygulamaları yeniden kurmak istemiyoruz dolayısıyla yapacağımız işlem Upgrade işlemidir.
Ayrıca 5 kullanıcı olması bu şirketin küçük olarak tabir edilebilecek bir yapıda olduğunun da göstergesi. Başka bir ip ucu da migration işlemi için gerekli ekstra depolama alanının olmaması olarak düşünülebilir.

Windows 7’ye Geçiş Tablosu

 

Windows Sürümü Desteklenen Yöntem Açıklama
Windows Xp Öncesi Clean Installation Windows XP öncesi işletim sistemleri Windows 7’ye geçiş için migration veya In-Place upgrade’i desteklemez
Windows Xp,Windows Vista Migration

Clean Install

Windows XP ve service pack’siz Windows Vista Windows 7’ye geçişte in-place  upgrade’i desteklemez.

Windows 7 starter hariç diğer tüm Windows 7sürümlerine Wet veya Usmt kullanılarak migration yapılabilir.

Windows Vista SP1,SP2 Migration

Clean Install

In-place Upgrade

In-place upgrade işleminin yapılabilmesi için Windows Vista SP1 veya üzeri bir işletim sistemine ihtiyaç vardır. Burdaki sınırlama sadece belirli sürümler arasında bu işlemin yapılabilmesidir.
Windows 7 Windows anytime upgrade Kullanılan Windows 7 sürümünün upgrade edilerek daha yüksek bir Windows 7 sürümü kullanılabilmesine imkan tanınmaktadır. Burdaki sınırlama sadece belirli sürümler arasında bu işlemin yapılabilmesidir.

İki Windows 7 Sürümü Arasıda Geçiş

Windows 7 anytime upgrade satınalarak Windows 7’nin iki versiyonu arasında geçiş  yapılabilir.

Windows 7 anytime upgrade paketi;

Product key,yani ürün anahtarı

Windows Anytime  Upgrade disk’i

ve upgrade yönergelerini içerir.

Upgrade Kısıtlamaları

 • 32 bit bir işletim sistemini 64 bit’e veya 64 bit bir işletim sistemini 32 bit bir işletim sistemine upgrade edemezsiniz.
 • Farklı dillerdeki versiyonlar arasında upgrade işlemi gerçekleştirilemez. Yani ingilizce Windows Vista’yı Türkçe Windows 7’ye upgrade edemeyiz.
 • Yukarıdaki gibi iki durum söz konusu ise öncelikle clean installation işlemini gerçekleştirip daha sonra migration işlemini yapmalıyız.

Kolay gelsin

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın