Acronis Vmprotect 7-Exchange 2010 Backup

ileadmin

Acronis Vmprotect 7-Exchange 2010 Backup

Merhabalar;

Bu yazımızda Esxi 5 üzerindeki sanal makinemizde çalışan Exchange 2010 sunucumuzun yedek alınmasını inceleyeceğiz.

Yedekleme konusu Exchange Server olduğunda aslında düşünülmesi gereken bir takım kavramlar ortaya çıkmaktadır. Bu kavramlar;

Exchange Server Logları

Exchange Server’ımız kullanıldıkça log üretecek ve bu loglar belirli bir zaman sonra büyük yer kaplayacaktır. Bu logların elle silinmesi önerilmediği için Full Backup alındığında otomatik olarak silinmeleri sağlanmalıdır.

Geri Dönüş

Bize gelecek istekler doğrultusunda kullanıcıların silinen maillerinin,mailboxlarının en kısa süre de geri dönüşlerinin sağlanması gerekmektedir.

Bu silinen bir mail olabileceği gibi bir mailbox’ta olabilir. Veya daha kötüsü mailbox veritabanımız zarar görebilir ve yedekten geri dönülmesi gerekebilir.

Yapı

Yapımızda Esxi 5 üzerindeki sanal makinemizde çalışan Exchange 2010 sunucumuz var. Bu sunucumuz üzerinde kullanıcılarımız ve mailboxları mevcut.

Şimdi bu Exchange Sunucumuzun yedeğini alacağız ve bir sonraki makalemizde sadece 1 adet mail’i nasıl geri dönebileceğimize bakacağız.

Yedek almadan önceki veritabanı ve log dosyalarının durumu aşağıda gösterildiği gibidir.

Şimdi Vmprotect’e web consolu üzerinden bağlanalım.

Backup butonuna basalım ve sol taraftaki sunucularımızın içerisinden Exchange sunucumuzu seçerek sağ’a doğru bakan ok’a basalım.

Bunun neticesinde Exchange Sunucumuz Selected for backup kısmına gelecektir.Next butonuna basalım.

Where to backup kısmında browse butonuna basalım ve yedek alacağımız yeri gösterelim.

Yedek alacağımız yere bağlanmak için yedek alacağımız yeri seçtikten sonra  kullanıcı adı ve şifremizi girerek login butonuna basalım.

Yedek alacağımız yere login olduktan sonra yedek alacağımız klasörü seçelim.Ben burda system adlı bilgisayardaki paylaştırılmış bir klasöre yedek alacağım.Alacağımız yedeğe bir isim verelim ve OK butonuna basalım.

Gelen ekranda Next butonuna basalım.

When to backup kısmından yedeğimiz için zamanlama belirleyebiliriz.Next butonuna basalım.

How to backup kısmında yedeğimiz bir Exchange Server yedeği olduğu için Enable Exchange-Aware Backup kutucuğunuz doldurmamız gerekmektedir. Bu kutucuk doldurulduğunda hemen altında Exchange sunucumuzu seçeceğimiz Selected for backup kısmı açılacak ve sağ ok’a basarak bu sunucumuzu burda göstermemiz gerekecektir.

Burda yukarıda bahsettiğimiz Exchange Loglarının backup işleminden sonra silinebilmesi için Automatically truncate the exchange server transaction logs after backup kutucuğunu dolduruyoruz.

Sağ ok tuşuna basıldığında Exchange 2010 sunucumuza erişim için kimlik bilgilerini girmemizi isteyecektir.

Bu bilgiler girildiğinde sunucumuz Vm running Ms Exchange Server kısmına gelecektir. Bu noktada yedekleme işlemimize bir isim vermek istersek Task name kısmında bir isim verebiliriz.

Bu yaptıklarımızı Save ile kaydedebilir,istersek Save&Run diyerek yedekleme işlemini başlatabiliriz.

Yedekleme işlemi başladı.

Bir sonraki makalemizde Vmprotect 7 kullanılarak bu aldığımız yedekten sadece 1 adet mail’i nasıl geri dönebileceğimizi göreceğiz.

Kolay gelsin

 

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın