Acronis Vmprotect 7-Exchange 2010 Recovery

ileadmin

Acronis Vmprotect 7-Exchange 2010 Recovery

Merhabalar;

Bir önceki makalemizde Vmprotect 7 kullanarak vmware sunucu üzerinde çalışan Exchange 2010 sunucumuzun yedeğini almıştık.

Bu makalemizde Exchange 2010 yedeğimizden silinen bir mail’i nasıl geriye getirebileceğimizi göreceğiz.

Vmprotect konsolumuzu açalım ve Exchange Recovery  butonuna basalım. Bunun neticesinde Exchange Server yedeğini aldığımız yeri göstermemizi isteyen Step 1 Select a location with exchange server backups açılacaktır.

Locations kısmından yedek aldığımız yeri seçtiğimizde hemen sağında exchange sunucumuz gözükecek ve en sağda bu sunucuya ait bilgi görüntülenecektir.Next butonuna basalım.

What do you want to extract kısmında yedekten neyi geri döneceğimizi sormaktadır.

Databases ile Exchange Server veritabanımız edb formatında belirlediğimiz konuma çıkarılacak

Mailboxes ile belirlediğimiz mailbox’lar belirlediğimiz konuma çalıştırılabilir dosya formatında çıkarılacak

Mailboxes content ile belirlediğimiz mailbox içerikleri çalıştılabilir dosya formatında çıkarılacaktır.

Biz mailboxes content seçeneğini seçelim.

Select a recovery point for browsing ekranında almış olduğumuz yedekler içerisinden geri dönmek istediğimiz’i seçelim.

Bunun neticesinde mailbox’ların bulunduğu database ve bu database’deki mailbox’lar hemen sağ tarafta gözükecektir. Next butonuna basalım.

Select folder or items extract ekranında hangi mailbox’a ait hangi öğeyi veya öğeleri geri dönmek istiyorsak seçelim ve next butonuna basalım.

Where to save selected items ekranında geri dönülecek mail için oluşturulacak exe uzantılı dosyanın nereye hangi isimle kayıt edileceğini belirtiyoruz.

Browse ile kayıt edilecek yeri seçelim

Browse butonuna bastığımızda sol taraftan kayıt edilecek yeri seçtikten sonra network folders kısmından bu yere erişmek için gerekli kimlik bilgilerini girelim ve Log in butonuna basalım. File name kısmından dosyamıza bir isim verelim ve OK butonuna basalım.

Finish butonuna basalım.

Gelen bilgilendirme ekranını close ile kapatalım. Bu ekranda bize belirlediğimiz dosya ismi ile seçtiğimiz mail’i exe uzantılı olarak çalıştırılabilir bir biçimde kayıt edeceğini,bizim bu dosyaya çift tıklayıp pst uzantılı olarak extract edilen dosyayı outlook 2003 veya üstü kurulu olan bir bilgisayarda outlook kullanarak açabileceğimizi söylüyor.

İşlem kısa bir süre de tamamlandı.

Şimdi bu dosyamızı çalıştıralım ve kurtarmak istediğimiz mail’imizi görelim.Tekbirmail.exe adındaki dosyamızı çift tıklayarak çalıştıralım.

Dosyayı nereye çıkaracağını soruyor browse diyerek istediğimiz bir konumu seçebiliriz.Extract işlemini gerçekleştirdiğimizde pst dosyasını otomatik olarak outlook veri dosyası olarak ekleyecektir ve diğer pst dosyaları outlook içerisinde  gözükmeyecektir.

Outlook’u açalım ve kurtarmak istediğimiz mail gelmiş mi bakalım.

Yedekleme ile beraber Exchange log dosyaları da otomatik olarak silinecektir.

Kolay gelsin

 

 

 

 

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın