Server 2012-Active Directory Recyle Bin

ileadmin

Server 2012-Active Directory Recyle Bin

Merhabalar;

Server 2012 üzerindeki activedirectory recyle bin özelliğini kullanarak silinmiş objeleri geri getirebilmekteyiz.

Active Directory Recyle bin ile ilgili önemli noktalar;

  • Domain ve Forest Functional Level Server 2008 R2 olmalıdır. Eğer Server 2008 R2 değilse Active Directory Administrative Center veya istenen bir yoldan gerekli yükseltme işlemi gerçekleştirilmelidir.
  • Varsayılan olarak devre dışıdır ve etkinleştirilmesi gerekir.
  • Active Directory Recyle Bin etkinleştirildikten sonra tekrar devre dışı bırakılamaz.

1)Active Directory Administrative Center’ı açalım.Domain adını seçelim ve sağ taraftan Enable RecyleBin butonuna basalım.

2)Bize yapacağımız bu işlemin geri dönüşü olmayan bir işlem olduğunu tekrar devredışı bırakılamayacağını söylüyor. OK ile onaylıyoruz.

3)Gelen uyarı da Active Directory Administrative Center’ı Refresh etmemiz gerektiği söyleniyor.Refresh butonuna veya klavyeden F5 tuşuna basıyoruz.

4)Refresh işleminden sonra Deleted Objects container’ı oluşacaktır. Active Directory’den silinen objeler buraya gelecektir ve burdan kurtarılabilecektir.

Örnek Uygulama

Active directory’deki Nihat isimli kullanıcımızı silelim ve Recyle bin kullanılarak nasıl geri getirebileceğimizi görelim.

1)Nihat kullanıcımızı siliyoruz.

 

2)Active Directory Administrative Center’da silmiş olduğumuz nihat kullanıcımız Deleted Objects container’ı içerisine geldi.

3)Burada kullanıcıyı sağ tıklayarak gelen seçenekler vasıtası ile geri yükleyebiliriz.

Restore:Nerden sildiysek oraya geri yükleyebiliriz.

Restore to:Nereye yüklemek istiyorsak oraya yükleyebiliriz.Bu komutu verdiğimiz de taktirde bizden kullanıcıyı geri yüklemek istediğimiz konumu soracaktır.

4)Kullanıcımızı geri yükledik. Şimdi Active Directory Users and Computers’ta kullanıcımızın geri geldiğini doğrulayalım.

Kolay gelsin

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın