Vmware vSphere-Changed Block Tracking

ileadmin

Vmware vSphere-Changed Block Tracking

Changed Block Tracking

CBT ile,VMkernel sanal makine diskinin değişen blocklarını izler. CBT’nin bu şekilde çalışması yedekleme yazılımlarının üzerindeki değişen blokları tarama ve izleme yükünü azaltır.Bunun sonucu olarak daha hızlı incremental yedekler alınır çünkü son yedekten itibaren yapılan değişilikler için tüm diskin taranmasına gerek yoktur.
CBT özelliği,VADP’ın bir parçası olarak 3rd party uygulamalar tarafından da kullanılabilir. Burda şunu belirtmekte fayda var 3rd uygulamaların (Veeam,Acronis v.b) VADP’ı kullanabilmeleri için ESXI ücretsiz sürüm dışında bir sürüme sahip olması gerekir. Ücretsiz sürüm üzerinde VADP aktfi değildir ve yedek almaya çalıştığınız da bununla ilgili hatayı ilgili program da görebilirsiniz.

Aşağıdaki yedekleme görevi hata vermiştir ve detaylarına baktığımız da bu hatanın lisanstan dolayı meydana geldiği görülmektedir.
CBT thin,thick disk tipleri ile kullanılabileceği gibi NFS ve ISCSI datastore tipleri ile de kullanılabilir. CBT’i,fiziksel RDM ile kullanamayız.
CBT’nin kullanılabilmesi sanal makinenin hardware version bilgisi ile ilgilidir. Hardware Version 7 sonrası ile oluşturulan sanal makinelerde CBT kullanılabilir.
CBT varsayılan olarak aktif (Enable) değildir. Ancak kullanmakta olduğumuz yedekleme yazılımı bunu sizin yerinize Enable yapabilir. Bunun kontrolünü yapmak için sanal makine kapalı iken sağ tıklayıp Edit Settings-Options-General-Configuration Parameters butonuna basarak ctkEnabled=true ve SCSI#:#.ctkEnabled=true değerlerine bakabiliriz.(#:# değeri disk ve controller sayısına  göre olacak farklılığı ifade etmektedir)

Eğer CBT aktif değil ise yukarıdaki değerleri elle girerek aktif edebiliriz.
CBT özelliği değişen blokların bilgisini,-ctk.vmdk dosyasında saklar.-ctk.vmdk dosyası cbt’nin aktif edildiği her sanal disk için oluşturulur. -ctk dosyası herbir sanal disk ve snapshot disk için mevcuttur.
-ctk.vmdk dosyasının boyutu sabittir ve sanal diskin boyutu değişmediği sürece değişmez.

Sanal diskin boyutu değiştiğinde ctk.vmdk dosyasının da boyutu değişecektir.

CBT vSphere 4.0 öncesinde oluşturulmuş olan sanal makinelerde kullanılamaz.Dolayısıyla bu sanal makinelerin yedekleme işlemleri uzun sürer.

Bu yazımız da CBT kavramından bahsettik.

Başka bir yazımız da görüşmek üzere.

Kolay gelsin

 

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın