Vmware Horizon Mirage- Bölüm 1

ileadmin

Vmware Horizon Mirage- Bölüm 1

Merhabalar,

Bu yazımız da Vmware Horizon Mirage’ın ne olduğundan,horizon mirage bileşenlerinden ve
horizon mirage kullanılarak işletmemize ne gibi yararlar sağlayabileceğimizden bahsedeceğiz.

Horizon Mirage Nedir?

Horizon Mirage sayesinde masaüstü imajlarımızın merkezi olarak yönetilmesini sağlarız.
Horizon mirage, merkezi olarak depolanan masaüstü imajlarımızı mantıksal katmanlara ayırır.
Bu katmanlar,son kullanıcı tarafından sahip olunan ve yönetilen katmalar, IT birimi tarafından
sahip olunan ve yönetilen katmanlardır. Bu işletim sistemi gibi IT tarafından yönetilen katmanların
son kullanıcı verilerine,profillerine ve uygulamalarına etki etmeden bağımsız bir biçimde güncellenebilmesini sağlar. Katmanlar,merkezi olarak depolanan full veya snapshot  imajlar ile sürekli olarak senkronize olur.
Bu sayede son kullanıcı aygıtlarında meydana gelen herhangi bir sorun durumunda gerekli recover işlemi gerçekleştirilebilir.
Horizon Mirage kullanılarak masaüstü bilgisayarları ve laptopları yönetirken hypervisor’e ihtiyacımız yoktur.

Horizon Mirage kullanarak,

 • Masaüstü sanallaştırma  imajlarının yönetimini gerçekleştirebiliriz
 • Windows tabanlı fiziksel masaüstü ve laptopların imaj yönetimi,yedeklenmesi alınan yedeklerden geri dönülmesi sağlanabilir
 • Vmware Fusion Professional veya Vmware Workstation içindeki sanal masaüstünün yönetimi sağlanabilir

Horizon Mirage Terminolojisi

EndPoint

Mirage tarafından yönetilen son kullanıcıya ait aygıttır. Bu aygıt Windows PC/Laptop olabileceği gibi Vmware Workstation üzerinde çalışan sanal bir Windows kopyasıda olabilir.

CVD(Centralized Virtual Desktop)

Desktop veya Laptop makinenin kopyası veya yedeğidir. Bu kopya veya yedek datacenter’daki mirage server’a kopyalanır. Centralization işleminde kullanıcı ve makine bilgilerinin tam yedeği oluşturulur. Centralization işlemindeki veri transferi optimize edilerek gerçekleştirilir.(Deduplication ve Compression)

Collections

Collection,benzer endpoint veya CVD’lerin mantıksal olarak gruplanmasıdır. Örneğin,Satış ve Muhasebe bölümünde kullanılan makinelerin aynı collection’da bulunmaları gibi. Koleksiyonlar,statik veya dinamik olabilir.

Reference CVD

Referans CVD veya referans makine,endpoint’in merkezileştirilmiş kopyasıdır. Bu kopya golden image veya master image adını da verdiğimiz Base Layer’lar oluşturmada kullanılır. Bu base Layer’lar kullanıcı CVD’lerine dağıtılırlar ve endpoint ile senkronize olurlar.Böylelikle tüm endpointler aynı base layer üzerinde çalışırlar.

Base Layer

Endpoint konfigurasyonun bir kopyasıdır.(Master Template,Golden Image) Referans makineden (Referans CVD) capture edilir. Base Layer kullanılarak,Windows 7’den Windows 8.1’e migration işlemi,mevcut CVD’lerin güncellenmesi, yeni aygıtların hazırlanması sağlanabilir. Base Layer içerisinde aşağıdaki bileşenler bulunur.

 • İşletim Sistemi (Service Pack ve yamalar)
 • System Seviyesinde uygulamalar(Antivirus,Firewall v.b)
 • Temel Uygulamalar (Office,Adobe Acrobat Reader v.b)

Base Layer oluştururken aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir.

 • Mümkün olduğu kadar az base layer sahibi olmalıyız.
 • Donanıma bağlı özel uygulamalar içermemelidir (Sürücüler,Oem yazılımlar v.b)
 • Departmanlara özel uygulamalar için App Layer kullanılmalıdır
 • Mümkün olduğu kadar az sürücü içermelidir. Sürücüler için Driver Library kullanılmalıdır.

Application Layer

Uygulamaların base layer’dan bağımsız olarak dağıtılabilmelerini sağlar.
Uygulamaların dağıtılabilmeleri için capture edilmeleri gerekir.
Application Layer’ın assign edilebilmesi için öncelikle o endpoint’e base layer’ın gönderilmiş olması gerekir. Aklımıza thinapp’ı getirebilir ancak Application layer,uygulama sanallaştırma değildir.
Application Layer için sanal bir makine kurup bu sanal makine üzerinde snapshotları kullanmalıyız.
Application Layer’da uygulamaların capture ve deploy edileceği işletim sistemleri aynı olmalıdır. SIS(Single Instance Store)

SIS,upload edilen CVD’ler içesindeki  deduplike edilmiş olan veriyi içerir.
Bu veri içerisinde işletim sistemleri,uygulamalar ve kullanıcı dosyaları/verileri bulunur.
Bu sayede CVD’lerin depolanması için gerekli olan storage alanı büyük ölçüde azalır çünkü sadece tekil dosyaların birer kopyası depolanır. Örnek vermek gerekirse, Windows 7 işletim sistemine sahip endpoint’imizin boyutu 50GB boyutunda olsun. Bu durumda ilk upload’un boyutu 50 GB olacaktır. Bu upload’tan sonra yapılacak olan upload’larda sadece farklı olan dosyalar upload edilecektir. İkinci endpointimiz de Windows 7 ise ilk upload ile aynı olan dosyalar upload edilmeyecek bunun yerine bu dosyaların işaretçileri oluşturulacaktır. Horizon Mirage Server üzerinden Centralize edilen CVD’lerin deduplicate oranı Transaction Logs bölümünden görüntülenebilir.

Driver Library/Driver Profile

Driver Library

Mirage yöneticilerinin layerler dışında kalan donanıma özel sürücüleri aynı bir repository’de yönetmelerini ve onları organize etmelerini sağlar.
Basit bir sihirbaz yardımıyla sürücüler eklenebilir ve driver library konsolundan görüntülenebilir. Sürücüleri eklemeden önce test ortamında doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmeliyiz. Gerekli kontroller tamamlandıktan sonra Driver Library’e ekleme işlemini gerçekleştirmeliyiz. Sürücüler,çeşitli filtreler kullanılarak endpoint marka ve modeline ve işletim sistemine göre atanabilirler. Mirage bu sürücüleri endpoint üzerine install etmez sadece  %windir%\WDL klasörüne kopyalar. Windows donanım değişikliklerini taradığında bu kopyalanan sürücüler Windows  ve tak ve çalıştır işlemininde kullanılır ve uygun sürücüler kurulur. Driver Library aşağıdaki işlemlerde kullanılır.

 • Centralization
 • Migration
 • Hardware Migration ve restore
 • Base Layer update
 • Endpoint provisioning
 • Machine Cleanup
 • Set Driver Library

Driver Profile

Mirage, donanımlara dinamik olarak sürücüler sağlayabilmek amacıyla sürücü klasörlerini ve sürücü profillerini kullanır. Bir sürücü profili içerisinde kendisine atanmış olan klasörlerdeki sürücüler ve kurallar bulunur. Profil incelendiğinde,klasörlerde bulunan sürücüler bu klasörlerden ilgili endpointlere uygulanır. Profile oluşturulurken uygun kurallar kullanılarak oluşturulmalıdır. Aksi taktirde gereksiz yere network trafiğine neden olunur.

Horizon Mirage Bileşenleri

Bu bölümde Horizon mirage’ı oluşturan bileşenler ve bu bileşenler hakkındaki detaylardan bahsedeceğiz.

1)Mirage Server

Mrage Server tüm mirage işlemlerini ve nesnelerini yönetir. CVD,Baselayer,Applayer… gibi bileşenlerin yönetildiği merkez noktadır. Horizon mirage server üzerindeki local cache,genellikle kullanılan veri bloklarını depolar,bu sayede WAN üzerinden iletilen data transferlerinde deduplication işlemi gerçekleştirilebilir.

2)Mirage Management Server

Horizon Mirage Management Server,Horizon Mirage Server veya eğer birden fazla Mirage Server var ise bu mirage serverların oluşturduğu Mirage cluster’ın yönetiminden ve kontrol edilmesinden sorumludur.

3)Mirage Management Console

Bu konsol Horizon Mirage Server’ın endpoint ile ilgili dağıtım,bakım,yönetim,izleme işlemlerini yönetmemizi sağlayan MMC tabanlı grafiksel bir arabirimdir.

4)Database

Horizon Mirage Server ve Management Server’ın her ikisi de veritabanına bağlanma ihtiyacı duyar. Bu veritabanında pointerlar ile beraber,endpoint’lerin envater detayları ve driver library bilgisi bulunur.

5)File Portal

Son kullanıcıların,herhangi bir browser üzerinden mirage’e login olduktan sonra tarihe göre listelenmiş snaphotları içindeki kendi verilerine ulaşabilmesini sağlar. Son kullanıcılar,verilerine kullandıkları endpointler down olsa bile read-only olarak erişebilirler.

6)Horizon Mirage Client

Horizon Mirage tarafından yönetilmesi istenen tüm endpointlere Horizon Mirage Client yüklenmelidir.
Horizon Mirage Client,Horizon Mirage Server ve endpoint arasında gerçekleşen upload ve download işlemlerinin yönetiminden sorumludur.

7)Branch Reflector

Bu bileşen ile şubelerde ekstra bir şube altyapısına gerek duymadan mirage client yüklü herhangi bir endpoint  Branch Reflector olarak atanır. Bu sayede şubede bulunan client’ların base veya app layer’ları indirme ve güncelleme işlemleri doğrudan mirage server’dan yapılmak yerine Branch Reflector üzerinden yapılır. Branch Reflector kullanılarak WAN bandgenişliği daha az kullanılır,remote migration işlemleri daha hızlı olur ve şubelerdeki IT giderlerini azalır.

8)Mirage Web Manager

Horizon Mirage Web Manager ile mirage yönetim işlemlerinin web browser üzerinden çeşitli yetkiler dahilinde yapılmasını sağlayabiliriz. Horizon Mirage Kullanım Alanları

 • Single Image Management
  • Tek bir image kullanılarak ve bu imaj dağıtılarak Windows tarafındaki işlemler
   basit ve hızlı bir biçimde gerçekleştirebilir.
 • Windows Migration
  • Windows XP’den Windows 7’ye
  • Windows 7’den Windows 8.1’e migration işlemleri klasik yöntemlere oranla daha hızlı bir biçimde  gerçekleştirilebilir.
 • Desktop Recovery
  • İşletim sistemi,klasör veya dosya bazında geri dönüş sağlanabilir.
 • Rapid Desktop Repair
  • Vmware Horizon Mirage kullanılarak,son kullanıcı bilgisayarlarındaki uygulamaların bozulması veya silinmesi durumunda hızlı bir biçimde geri dönüş sağlanabilmektedir.
 • Hardware Migration (Refresh)
  • Kullanıcılarımızın eski cihazlarındaki işletim sistemi,uygulama ve dosyalarının yeni cihazlarına aktarılması klasik yöntemlere göre basit ve hızlı bir biçimde yapılabilir.

Bu yazımız da Vmware Horizon mirage’dan bahsettik.

Kolay gelsin

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın