Trendmicro Control Manager Two Factor Authentication Özelliği

ileadmin

Trendmicro Control Manager Two Factor Authentication Özelliği

Merhabalar,

Bu yazıda Trendmicro Control Manager üzerindeki Two-Factor Authentication özelliğinden bahsedeceğim.

Two-Factor Authentication özelliği sayesinde  Control Manager’a giriş yaparken Google Authenticator tarafından üretilen doğrulama kodunun  kullanımı zorunluluk haline getirilerek  kullanıcı hesapları üzerinde ekstra güvenlik sağlanmış olur.
Control Manager konsolundaki User Accounts ekranından tüm Control Manager kullanıcıları için Two-Factor Authentication özelliği etkinleştirilebilir yada devre dışı bırakılabilir.

Two Factor Authentication Gereksinimleri

  • Her bir kullanıcı hesabı için e-posta adresinin tanımlanmış olması
  • Kullanıcılara gönderilecek doğrulama kodları için  STMP Server ayarlarının yapılmış olması
  • Her bir kullanıcının mobil cihazında Google Authenticator’ın kurulmuş olması

Two-Factor Authentication özelliğinin nasıl kullanabileceğimizi görmeden önce dikkat etmemiz gereken bir kaç noktayı belirtmekte fayda var

  • Varsayılan olarak gelen root hesabı her zaman Two-Factor Authentication özelliğini bypass edebilir.
  • Google Authenticator tarafından üretilen kod her 30 saniyede bir değişse bile kullanıcılar 5 dk içerisinde önceden üretilmiş kodları kullanarak Control Manager’da oturum açabilirler

1)Administration-Account Management-User Accounts yolunu izleyerek kullanıcı hesaplarını açalım.

2)Two-Factor Authentication özelliğini etkinleştirmek için Enable Two-Factor Authentication butonuna basalım.

3)Karşımıza çıkan aşağıdaki uyarı mesajında Control Manager üzerinde SMTP Server ayarlarının yapılandırılmamış olduğunu söylüyor.

4)Ayarları yapılandırmak içinConfigure SMTP Server settings linkine tıklayalım ve Notification Method Settings bölümüne gidelim ve SMTP Server ayarlarını yapılandıralım.Aynı bölüme gitmek için Notifications-Notification Method Settings yolunu izleyebiliriz.

5)Ayarları yapılandırıp tekrar User Accounts bölümüne gelelim ve Enable Two-Factor Authentication butonuna basalım. Burda bizi ilk olarak Google Authentication konusunda bilgilendiriyor. İkinci bilgi ise kullanıcı hesaplarından eposta adresi bilgisi tanımlı olmayan kullanıcıların bulunduğu. Eposta adresi tanımlı olmayan kullanıcıların özelliklerine girerek gerekli tanımlamaları yapalım ve Enable butonuna basarak Two-Factor authentication’ı aktif hale getirelim.

6)Control Manager yönetim konsoluna omur isimli kullanıcımız ile oturum açmayı deneyelim.

User Accounts bölümünde kullanıcımızın eposta adresini tanımlamıştık bize burda tanımlı olan adrese doğrulama posta gönderileceğini söylüyor. Send Confirmation Email butonuna basarak epostanın gönderilmesini sağlayalım.

7)Gelen epostadaki kodu girelim ve continue diyelim.

8)Karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir. Bu ekrandayken öncellikle Google Authenticator’ı mobil cihazımıza yüklüyoruz,Show QR Code‘a basıyoruz.


a)QR kodu authenticator’a tanıtmak için Google Authenticator uygulamamamızı açtıktan sona Başla butonuna basıyoruz.


b)Barkod tarayın diyoruz ve Show QR Code ile açılan QR kodu taratıyoruz.

9)QR kodu tarattıktan sonra hesabımız Google Autheticator’a eklenecektir. Google Autheticator da yer alan kodu Verify that your Control Manager user account is properly configured bölümündeki 6-Digit Code bölümüne yazalım ve Login butonuna basarak oturum açalım.

Kolay gelsin

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın