Trendmicro Apex Central as a Service-Active Directory Entegrasyonu

ileadmin

Trendmicro Apex Central as a Service-Active Directory Entegrasyonu

Merhabalar,

Bu yazıda Trendmicro Apex Central üzerindeki Active Directory entegrasyonunun nasıl yapıldığını göreceğiz.

Active Directory entegrasyonu yaparak Active Directory de yer alan objeleri Apex yönetim konsolu  içerisinde farklı görevleri gerçekleştirirken kullanabiliriz.

Entegrasyon İşleminin Gerçekleştirilmesi

Active Directory de yer alan kullanıcı ve bilgisayarların senkronizasyon işlemini gerçekleştirmek için Agent synchronization tool kullanılmaktadır.

Bu aracı kullanarak senkronizasyon işlemini gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip edelim.

1)Administration-Settings-Active Directory and Compliance Settings yolunu izleyelim.

2)Active Directory Settings sekmesine geçelim.

3)Enable Active Directory synchronization kutucuğunu işaretleyelim ve Save butonuna basalım.

4)Download the Active Directory synchronization tool linkine tıklayarak agent synchronization tool’u indirelim.

Linke tıkladığımız da bizi bu agent’ı indirdiğimiz de önceden indirilmiş olan agentları devre dışı bırakacağı ve önceden yapılandırılmış Active Directory sunucuları ile olan senkronizasyonları durduracağı konusunda uyarıyor. Uyarıyı dikkate alarak Download diyerek agent’ı indiriyoruz.

5)Zip uzantılı dosyayı indiriyoruz ve Active Directory sunucumuz üzerinde bir klasöre çıkarıyoruz. Bu klasör içerisindeki ADSyncAgentTool.exe’yi çalıştıracağız ancak bu exe’nin çalışacağı Active Directory sunucumuz üzerinde .NET Framework 4.6.1‘in yüklü olması gerekmektedir.

6)Komut satırını yönetici olarak çalıştırıyoruz ve az önce zip dosyasını çıkarttığımız klasöre gidiyoruz.
Komut satırındayken ADSyncAgentTool -i komutunu veriyoruz. Bu komutu verdiğimiz de yapılandırmaya başlamak için bir tuşa basıyoruz. Sırayla Active Directory sunucu ip adresini,active directory de okuma yetkisine sahip bir kullanıcı adı ve şifresini yazıyoruz. Son olarak n tuşuna basarak komuttan çıkıyoruz. Bunun neticesinde bize Active Directory server yapılandırma işleminin  başarıyla tamamlandığına dair bilgi veriyor.

7)Senkronizasyon işlemini gerçekleştirmek için ise ADSyncAgentTool.exe -s komutunu vermemiz gerekmektedir. Bu komutu kendimiz yazarak çalıştırabileceğimiz gibi Windows zamanlanmış görevlerde bir görev oluşturarak belirlediğimiz zamanlarda çalışmasını da sağlayabiliriz.

8)Active Directory senkronizasyon işlemini doğrulamak için Administration-Settings-Active Directory and Compliance Settings bölümüne gidelim ve Active Directory Settings sekmesine geçelim. Senkronize edilmiş sunucu bilgisi gösterilecektir.

Kolay gelsin

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın